Kā lasīt priekšā savam bērnam?

Esam apkopojuši dažu vispārīgus ieteikumus par to, kas būtu jāņem vērā brīdī, kad nolemjat lasīt priekšā savam bērnam. Šis ir viens no procesiem, kuru noteikti nekad nebūs par agru sākt.
Ļaujiet bērnam palīdzēt izvēlēties grāmatu, kuru tas vēlētos ar jums lasīt kopā. Atrodiet ērtu vietu, lai jūs varētu lasīt un sēdēt kopā. Centieties padarīt lasīšanu izklaidējošu gan savam bērnam, gan Jums. Jūs varat izmantot dažādus balss toņus, lai raksturotu dažādas situācijas. Svarīgi ir ne tikai tas, ko jūs lasāt, bet arī tas, kā jūs lasāt.
Jūs varat pastāstīt stāstu saviem vārdiem, ja grāmatā teksts ir pārāk sarežģīts, lai jūsu bērnam nezustu interese, kas noteikti nav vēlams. Tieši ieinteresētības radīšana ir viens no būtiskiem kopā lasīšanas ieguvumiem, kas ievērojami palīdz gan bērna attīstības veicināšanā, gan, protams, arī veicina jauku kopā būšanu ar savu bērnu.
Dodiet bērnam laiku, lai parādītu lielāko daļu no katras grāmatas lappuses. Iedrošiniet bērnu aplūkot attēlus, norādīt objektus, atkārtot vārdus, un runāt par pašu stāstu.
Stāsta laikā varat savam bērnam uzdot jautājumus, piemēram: "Kas tas bija?", "Ko viņa dara?", "Kā to sauc?". Arī šādā veidā var saglabāt sava bērna iesaisti gan pašā stāstā, gan lasīšanas procesā kopumā.
Lai sekmētu bērna iztēles attīstību, nebaidieties bērnam uzdot jautājumus, piemēram, "Kāpēc Tu domā, ka tas ir noticis?" un "Kā Tu domā, kas notiks tālāk?"
Pēc grāmatas lasīšana ļaujiet bērnam laiku pārdomām, pēc tam varat uzdot jūsu bērnam jautājumu par to, kas viņam patika vai nepatika stāstā.
Noteikti vērts ir izvēlēties grāmatas, kur stāsta gaitā ietverti daudz atkārtojumi, kā arī vieni tie paši vārdi parādās vairākas reizes. Šis ir būtiski īpaši pavisam maziem bērniem, lai attīstītu atmiņu un stāsts labāk iespiestos atmiņā.
Izmantojiet iespēju pēc iespējas vairāk pavadīt laiku, lai kopīgi ar savu bērnu vispirms kārtīgi izpētītu katru grāmatas lapaspusi un pēc tam jau pārrunātu par ilustrācijām un attēliem grāmatā, noskaidrotu, ko bērns par tām domā, vai saprot kas attēlos vai ilustrācijās ir attēlots un tamlīdzīgi. Lasīšana ar bildēm ir veids kā mazi bērni sāk lasīt tekstu.
Lasi priekšā bērnam
Ja jums ģimenē ir vairāk nekā viens bērns, tad būtu lietderīgi vismaz reizi nedēļā atrast laiku, lai lasītu katram bērnam atsevišķi (protams, jārēķinās, ka bērni var būt arī greizsirdīgi viens uz otru, tāpēc praksē šis varētu arī nebūt tik vienkārši), jo īpaši, ja jūsu bērniem ir vairāk kā 2 gadu vecuma starpība. Pārējā laikā droši lasiet visiem bērniem kopā. Lasīšana dažādu vecumu bērniem pavisam noteikti arī ir laba prakse.
Izmantojiet iespēju un aizvediet savu mazo ekskursijā uz bibliotēku. Šobrīd lielākajā daļā Latvijas bibliotēku ir savas zonas arī mazajiem lasītājiem. Tas noteikti būt ne tikai interesants un atmiņā paliekošs piedzīvojums, bet arī veicinās interesi par grāmatām, tātad arī lasītprasmes apguvi.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru